Kvetovka jahodová (Anthonomus rubi)
Kvetovka jahodová (aj jabloňová) je drobne tmavosfarbený chrobák z čeľade nosáčikovité.
Dlhý tenký nosec na naše prekvapenie neslúži na cicanie ako by sme mohli predpokladať, mladé chrobáky sa živia kvetnými pukmi a listami jabloní, hrušiek, jahôd, malín, ostružlín a iných rastlín. Čas výskytu je približne od marca do júla, kedy sa liahnu dospelce.
Badáte zhnednuté uzavreté kvety, no keď sa lepšie prizriete, nájdete nahryzené dierky, z ktorých kde – tu kvapká aj hnedá tekutina. Ak puk roztvoríte, nájdete v ňom bielu larvu ktorá má hnedú hlavu a meria približne 4mm. Kvetovka pri znáške vajíčok nabodne a ohrýza stopky pod kvetnými pukmi, vajíčka kladie prioritne do kvetných pukov jahôd, neskôr aj do malín či ostružín. Na to, aby larva prežila sa musí samička prehrýzť stopku kvetu, kde potom zostávajú visieť zhnedunté puky na zalomených stopkách alebo v opačnom prípade v ňom larva zahynie. Puky sa na jar nevyvinú, alebo sa vyvinú iba čiastočne. Napadnuté stromy kvitnú menej, kvetné puky môžu usychať a vo vnútri sú vyžrané. V našich podmienkach sa môžu pestovatelia stretnúť s jednou generáciou kvetovky jahodovej za rok.
Biologická ochrana
V prvom roku výskytu kvetovky keď je jej množstvo relatívne malé, nemusíte vykonávať žiadnu ochranu, napadnuté puky odstáňte hneď ako na larvy natrafíte, nebudú sa tak môcť ďalej vyvíjať. Pozor si však treba dať keď sa kvetovky vyskytujú vo veľkých skupinách, vtedy dokážu napáchať veľké škody. Škodlivosť môže dosiahnuť až 100% a to niekoľko rokov. Z ochranných opatrení odporúčame využiť insekticídne prípravky iba v prípade silného výskytu škodcu a to s účinnou látkou spinosad – prípravok Spintor. Ochrana sa vykonáva na jeseň, od konca augusta do začiaktu októbra – dôležitým princípom je, aby to bolo ešte v teplom počasí.
Najvhodnejší čas na zber chrobákov zo stromov je keď opúšťajú svoj zimný úkryt v kôre a putujú ku kvetným pukom.
Vlnitú lepenku alebo lepiaci pás na kmeň kôry môžeme použiť ako pascu na odchyt putujúceho škodcu.