Svoje včely musíte chrániť pred parazitmi po celý rok. Preto by ste mali dokonale poznať všetky možné parazity, ktoré môžu byť pre vaše včely nebezpečné, jedným z nich je aj klieštik včelí (Varroa destructor).

Tiež si hovoríte, že vám sa to predsa nemôže stať? Príkladne sa o svoje včelstvá staráte, dávate im všetko. Ale čo ak sa objaví ten hnusný parazit a vy nie ste pripravení? Boj s ním nie je jednoduchý, ale v dnešnej dobe existuje množstvo spôsobov a výrobkov, z ktorých si budete vedieť vybrať.

Klieštik včelí (Varroa destructor)-ako ho rozpoznať?

 

Klieštik včelí je parazitický roztoč včely medonosnej (Apis mellifera). Je jedným z najobávanejších parazitov. Choroba, ktorú spôsobuje sa volá varroáza. Pri napadnutí včelstiev je potrebné ich ihneď všetky ošetriť. Je ektoparazit, to znamená že parazituje na tele včely. Má ázijský pôvod a bol objavený v 20.storočí.

Ako rozlíšiť samca a samičku?

klieštk včelí-samec
Samec

Pozitívnou správou je, že klieštik včelí je viditeľný voľným okom. Má štyri páry nôh. Zaujímavosťou je, že ak sa v úli zvýši teplota nad 40°C, hynie.

Samička má hnedočervenú farbu a je veľká cca 2 mm a samček je bielej farby s nádychom dožlta, a je menší o veľkosti 0,8 mm. Napádajú larvy a aj dospelé jedince včiel a živia sa ich hemolymfou (miazgou).

klieštik včelí-samička
Samička

 

 

 

 

 

Vývoj klieštika

Samička nakladie vajíčka na včelie larvy tesne po zaviečkovaní. K oplodneniu dôjde priamo v bunke. Samci sa vyliahnu po 6 až 7 dňoch, samičky asi po 8 dňoch. Po vyliahnutí sa samci a samičky ihneď spária, samci uhynú a samičky sa živia už spomínanou hemolymfou(miazgou).

Trúd a včela sa liahnu už napadnutí klieštikom.Zaujímavosťou je, že klieštik sa množí najmä na plode trúda.

klieštik včelí na trúdovi
Klieštik včelí na trúdikovi

 

Na čo si musíte dať veľký pozor?

deformácia krídel

Má obrovskú rýchlosť množenia sa. Z 10 roztočov sa pri neošetrení včelstva môže rozmnožiť až na závratné číslo 40 000. Klieštik včelí je veľmi nebezpečný aj kvôli tomu, že spôsobuje na telách včiel ranky, ktoré sa nezacelia, a tým pádom sa tvorí vstupná brána pre vírusy a baktérie. Jedná sa napr. o vírus spôsobujúci deformáciu krídel.

Určite to nepodceňte a konajte ihneď, inak riskujete úhyn včelstva v zime.

 

Biologická liečba

Naše domáce včely sú voči tomuto roztočovi bohužiaľ bezbranné. Liečiť môžeme skoro na jar alebo až po medobraní, a to najprv s miernymi prostriedkami napr. kyselinou mravčou.

Ak je úľ veľmi napadnutý, je potrebné siahnuť po syntetických liečivách. Úľ liečime až po poslednom medobraní. Takýmto spôsobom sa med nemôže kontaminovať liečivami.

Minikalendár opatrení proti klieštikovi

Biotechnické opatrenia(v apríli) –>Celý rok majte v úľoch zaistené dno. Roztoče opadnú z tela včely mimo úľ, najlepšie na zem.

Môžete využiť pascu-obetujete dva plásty s trúdmi (roztoče uprednostňujú trúdy) a tam nám nakladú nevítané roztoče svoje larvy. Tento spôsob ochrany by ste mali využiť v apríli.

Tlmenie varroázy(v máji) –>V máji je potrebné pred nasadením medníka skontrolovať úľ, či náhodou nie je napadnutý roztočom klieštika. Silne napadnutý úľ ihned ošetríme, ale med z neho už neberieme.

Kontrola varroázy(v júni) –>V tomto období je parvdepodobné, že včelstvo je napadnuté klieštikom. Ošetrujeme však neskôr, pretože nás čaká ešte medobranie. POZOR! Ak zbadáte silno napadnuté včely ošetrenie neodkladajte, ale zasiahnite hneď.

Tlmenie varroázy(v júli) –>Je načase prvýkrát ošetriť včelstvo. Dokopy to potrvá asi mesiac, ale dbajte na to, aby ste mali vždy teplotu medzi 20 až 30 stupňov.

Boj proti varroáze (v auguste)–> osvedčený je aj odparovač, dostupný vo včelárskom obchode. Jednoducho ho len pripevnite do prázdneho rámiku a naplňte 60% kyselinou mravčou. 

Použitie včelích liečiv(prelom augusta a septembra)

Kyselina šťavelová na útlm varroázy (november až január)-odporúča sa len raz za rok, pretože napáda chitínový pancier včiel.

Fyzikálne a mechanické metódy môžu kontrolovať populáciu roztočov varroa, zatiaľ čo chemické opatrenia ich môžu úplne odstrániť.

Klieštik včelí

Liečba veterinárnymi prípravkami

Schválené veterinárne prípravky pre včelu medonosnú na rok 2020(ŠVPS SR):

  1. Apiguard
  2. Apivartin-fumigačný prúžok do úľa(liečba od 1.10. do 31.3.)
  3. Avartin 01-B90-obsahuje kontaktný jed amitraz-pásik impregnovaný 18% roztokom dusičnanu draselného
  4. Ekopol

Celý zoznam hromadne vyrábaných registrovaných veterinárnych liekov a biopreparátov v Slovenskej republike a schválených veterinárnych prípravkov pre včelu medonosnú (Apis mellifera) pre rok 2020 v Slovenskej republike.

Prírodné opatrenia proti klieštikovi

Môžu to byť syntetické chemikálie alebo prirodzene sa vyskytujúce chemikálie (kys. mravčia, éterické oleje –>mäta, citrón a tymián, kys. šťavelová).

Všetky vymenované spôsoby sú účinné, je len potrebná správna aplikácia, aby si roztoče nevytvorili rezistenciu.

Z nášho e-shopu odporúčame Apiguard gel proti klieštikovi –>netoxický prírodný gél s 25% thymolom. Nemá škodlivé účinky.

Ekopol proti varroáze a akarapidóze včiel dyhové pásiky napustené esenciálnymi olejmi.

Ekofytol – extrakt z ihličia(80%), cesnakový olej(0,02%), morská soľ a čistená voda.

Nozetom– morská soľ(40%), glukóza(30%), extrakt z cesnaku(20%), kyselina askorbová(10%)