Cez víkend sme sa s rodinou vybrali na túru do neďalekého lesa. Konečne bezvetrie, ideálne počasie, slnko nám príjemne pieklo do tváre, ja celá šťastná, že sa konečne opálim, naberiem pozitívnu energiu z prírody. Moja dcérka miluje byť vonku, všetko pozoruje, skúma, chytá, samozrejme ochutnáva, veď je to dieťa. Takto sa predsa zoznamuje. Ruky neustále v zemi, kamienky sú obľúbené jedlo. Chrobáky, dážďovky, či slimáky- to je pre ňu ako úžasné kino.

Keď nezačneme dávať pozor na odpad, dopadneme takto..

Krásna príroda a odrazu obrovská kopa odpadu..

Už sme zašli dosť hlboko do lesa, malá si cupitá popri mne a odrazu pribehne ku kope odpadkov.  Doma jej stále opakujem: „Smeti do koša, žiadne rozhadzovanie a čo nezješ, dáme zvlášť.“ Snažím sa jej myšlienku triedenia odpadu a poriadku vtĺkať od útleho detstva- asi aj preto postála pred tou haldou odpadu s užasnutým výrazom tváre, ktorý sa nemo pýtal: „Čo to má znamenať?!“ Nestalo sa mi prvýkrát, že som v prírode narazila na vysypaný odpad, nerozumejte tomu tak. Zakaždým je to všaj pre mňa obrovské prekvapenie, absolútna „nechápačka“. Predsa, z každej strany sa na nás sypú kvantá článkov o tom, aby sme triedili, prečo máme odpad selektovať, ako odbremeniť našu domácnosť, našu krajinu a našu Zem od toho enormného množstva odpadov, ktoré sa na nás valí pomaly z každej strany.

Často sa nám hovorí o množstve odpadu, ktorý produkujeme, ale myslím si, že vidieť to na vlastné oči, hoci len na obrázku, môže byť oveľa silnejším impulzom ako tisíce slov.

Učme naše deti poriadku od detstva

Keď nezačneme dávať pozor na odpad, dopadneme takto..

Internetom kolujú rôzne výzvy škôl, skupiniek, aktivistov, ktorí brázdia okolitú prírodu a zbierajú odpadky.

Prečo sa potom 15-mesačné dieťa pozastaví nad takou banálnou vecou a dospelý človek- usudzujem, keďže tú kopu odpadu musel priviezť autom, dokonca možno i s prívesom- to prejde bez povšimnutia, dokonca je to možno preňho prirodzené? Veď zíde z očí, zíde z mysle a odpadky v lese nik nevidí, takže vlastne tam ani nie sú.

Čo pomôže takýto ľuďom, aby začali vidieť triezvo, aby sa začali správať zodpovedne, nielen voči sebe, ale hlavne voči ostatným? Že dávajú zlý príklad svojim deťom? Deti nás predsa kopírujú vo všetkom- aká bude teda naša budúcnosť, keď nám budú vyrastať deti týchto rodičov?

To, že máme triediť vieme. Ale má to nejaký význam, kým si ostatní nezačnú uvedomovať podstatu triedenia odpadu a hlavne to, prečo by aj pre nich bolo výhodnejšie, nielen ten odpad triediť, ale hlavne nevyhadzovať ho prírody?

Občas mám pocit, že byť úctivý a zodpovedný k prírode je zahanbujúce. Prísť niekam po kávu s vlastnou šálkou? Nekúpiť si vždy novú tašku pri nákupe nie je dosť cool? Vysmrkať sa do látkovej vreckovky? Ísť von do prírody s prázdnym vrecom a vrátiť sa s ním plným odpadu? Verte, pre iných budete inšpiráciou, predsa, aj my sme niekde začali…

Aj s drobnosťami sa dá začať

  • na nákupy už iba s vlastnou taškou
  • na prechádzky si so sebou berte, hoci len malé, vrecko a rukavicu, keď niečo drobné nájdete, šupnite si to tam a vyhoďte do najbližšieho odpadkového koša
  • šampóny, mydlá či drogéria, alebo čistiace a pracie prostriedky- už predsa existujú bezobalové prípravky, objavujte čapovanú drogériu, ako je napríklad veľmi obľúbená Tierra Verde- pôžitok už aj pre oči, nielen pre telo a prírodu
  • deťom nebaľte desiate do igelitových/ potravinových sáčkov. Nemali by to chutnejšie v sklenej miske, či voskovanom znovupoužiteľnom vrecúšku s krásnym motívom?
  • Keby ste si išli po kávu, čaj, alebo obed – požiadajte predajcu, aby podával vašu objednávku v papierovom obale, alebo si namiesto toho vezmite so sebou vlastnú misku či šálku.
  • Zbavte sa plastových slamiek
  • Povedzte „nie“ plastovým perám a „áno“ vintage perám
  • Oblečenie ktoré už nevynosíte, dajte na bazár, alebo darujte, alebo predtým než ho vyhodíte, ho využite namiesto vlhčených utierok v domácnosti.

Trieďte svoj odpad

Keď začnete triediť svoj odpad, znižujete tým odpad, ktorý sa prenáša na skládky a nepriamo spôsobuje znečistenie vody, ovzdušia a pôdy. Nie je to také zložité. Tu je pomôcka.

Kompostovanie kuchynského odpadu

Kompostovanie je spôsob, ako rozložiť organický materiál, ako jedlý kuchynský odpad (zeleninové šupky, ovocné kôry a malé množstvá plytvaných varených potravín), listy, pokosená tráva a akákoľvek iná forma suchého kuchynského odpadu.

Ako pomáha kompostovanie? Po prvé, poskytuje tiež veľa základných živín pre rast rastlín, a preto sa často používa ako hnojivo. Po druhé, kompostovanie môže drasticky znížiť zaťaženie našej planéty odpadom. Štvorčlenná rodina môže ľahko znížiť svoj odpad z 1000 kg na menej ako 100 kg každý rok.

Kompost

Vymeňte papierové obrúsky za látku

Výroba a používanie papiera má obrovské množstvo nepriaznivých vplyvov na životné prostredie. Vyradený papier je jednou z hlavných zložiek na mnohých skládkach a predstavuje približne 35 % odpadu na nich. Papierové obrúsky majú tiež obmedzenú trvanlivosť a nakoniec končia v odpadkových košoch, ktoré ďalej dusia skládky. Hlavným cieľom je znížiť spotrebu biologicky rozložiteľných položiek v domácnosti. Takže v záujme životného prostredia začnite používať staré oblečenie, ako sú handry na čistenie okolo domu, namiesto papierových utierok. Papierové obrúsky môžete jednoducho vymeniť aj za uteráky na ruky v kuchyni.

Odpad a jeho opätovné využitie 

Opätovné použitie je krok od recyklácie. Opätovné čistenie domového odpadu, akýmkoľvek spôsobom, je dobrý spôsob, ako znížiť už naloženú skládku odpadu. Vedeli ste, že každý deň sa používa a vyraďuje približne 100 miliónov plastových fliaš? Čo môžete urobiť? Namiesto toho, aby ste ich po ich použití jednoducho vyhodili, začnite ich znova používať.

Keď nezačneme dávať pozor na odpad, dopadneme takto..

Hoci si myslíme, že ak ľudia v našom okolí odpad triedia, tak naša zrecyklovaná fľaša už svet nespasí, ale v skutočnosti môžeme byť pozitívnym príkladom pre ďalších.