SkočkyTento malý skákajúci hmyz môže spôsobiť veľa problémov pre mnoho druhov rastlín a zeleniny. Tu sa dozviete ako účinne bojovať so skočkou, za použitia biologickej ochrany.

Mnoho druhov týchto chrobákov sa nachádza v celej Európe.

Je to malý skákajúci hmyz (podobného vzhľadu ako blchy), bežne sa vyskytujú v domácich záhradách v skorom vegetačnom období.

Tento nenásytný škodca je škodlivý pre rastliny vytváraním malých otvorov v listoch, ktoré vyzerajú, ako by boli posiate jemnými hrubými brokmi.

Keď sa skočka -Phyllotreta nemorum premnoží, dokáže zničiť celé porasty rastlín. Prosperuje v horúcich slnečných dňoch a zaútočí na širokú škálu rastlín, vrátane fazuli, kapusty, kukurici, baklažánu, zemiakov, papriky, paradajok, hlávkového šalátu a väčšiny sadeníc.

Dospelí jedinci sú drobní 2,00 až 2,5 mm dlhí, lesklí, tmavo hnedí alebo čierni chrobáci s veľkými zadnými nohami, ktoré im umožňujú skákať pri vyrušení. Niektoré druhy môžu mať biele alebo žlté pruhy, v niektorých prípadoch môžu mať krídla.

Larvy sú malé, krémovo sfarbené červy 1 až 2 mm dlhé. Žijú pod zemou a živia sa koreňmi a hľuzami mladých rastlín, tak ako aj klíčiacimi semenami.

Poznámka: Sú prenášačmi vírusových a bakteriálnych ochorení.

Životný cyklus

Dospelí jedinci prezimujú v pôde alebo v záhrade, sú aktívni na jar. Vyhľadávajú hostiteľské rastliny a to hneď ako sa objaví nový porast. Malé biele vajcia sú položené na pôde alebo v trhlinách okolo základne rastlín. Z nich sa liahnu asi za jeden týždeň štíhle biele larvy a tie sa živia koreňmi rastlín počas doby približne 2-3 týždňov.

Kukly zvyčajne zostávajú v pôde počas obdobia 7-9 dní, než sa objavia dospelí jedinci a cyklus je dokončený. Vyprodukujú jednu až štyri generácie za rok, v závislosti od druhu a klímy.

Biologická ochrana proti skočkám

•Odstráňte záhradný odpad a po sezóne prerýľujte, alebo prevzdušníte pôdu, kvôli zníženiu prezimujúcich škodcov.
•Mladé rastliny chráňte ochrannými sieťami, až do doby pokiaľ rastlina bude dosť silná na to, aby ustála poškodenia skočkou.
•Umiestnite Žlté lepové doštičky do porastu rastlín.
•Prospešné Hlístice Steinernema feltiae aplikuje na pôdu a tie zničia ich larválne štádium, predídete tým poškodeniu koreňov a predchádzate tým vývinu ďalšej generácii dospelých jedincov skočiek.
•Na dospelé jedince môžete použiť ochranný biologický prostriedok Cocana. Cocana je špeciálne kvapalné kokosové mydlo, ktoré poškodzuje bunkovú stenu dospelých jedincov ich vysušením.