Nosánik ryhovaný – Otioryhynchus sulcatus

Nosánik ryhovaný
zdroj: internet

Nosániky sú 9-13mm dlhí nosatcovitý šedočierni chrobáci s krátkym širokým noscom. Aktívni sú predovšetkým v noci, kedy vyžierajú rašiace očká vínnej révy. Takisto sú významným škodcom tisov, ruží a bylín. Ďalej napádajú rododendrony, cyklámeny, kamélie, begónie, fuchsie, ale i napríklad jahody a iné dreviny a rastliny. 

Požierajú ihličie, ktoré v dôsledku toho hnedne. Príležitostne si pochutnajú na kôre mladých letorastov. Pokiaľ príde k úplému ohlodaniu krúžkov kôry na báze letorastu, vädne a hnedne celý letorast. Ich požer môže viesť, predovšetkým u mladých rastlín v škôlkach k úplnému odumretiu. No väčšinou sa bavíme iba o poškodení vzhľadu.

Ako zistím, že je za tým nosánik ryhovaný?

Nosánik ryhovaný
zdroj: internet

Zaručeným znakom, že rastlinu napadol práve nosánik sú vyhryzené listy. Skutočne nebezpečné sú najmä jeho larvy, ktoré prežívajú v pôde na koreňoch napadnutých rastlín. To neskôr spôsobuje postupné vädnutie, opadávanie listov, spomalenie až zastavenie rastu a nakoniec aj samotné uhynutie rastliny.

Existuje len málo možností ochrany pred týmto škodcom, práve kvôli tomu, že sa chrobáky počas dňa skrývajú, do kontaktu z insekticídom prídu len zriedka, preto je kontaktný účinok postreku slabší.

Horšie sú larvy nosánika ryhovaného. Larva sa po vyliahnutí usadí v koreňovom systéme rastlín a ohrýza ich. Sú schopné mladé rastliny ožerom koreňov kompletne zničiť a niektoré staršie rastliny nenávratne poškodiť. Larva je bielej až ružovkastej farby s hnedou hlavičkou. Často býva stočená do tvaru písmena C. Je dlhá okolo 1cm.

larvanem -chrust obyčajný

Prezimujú larvy, kukly, prípadne aj chrobáci. K ochrane sa používajú  háďatká rodu Heterorhadbitis – LARVANEM – aplikujú sa zálievkou na vlhkú pôdu. Po aplikácii aktívne zaliezajú do pôdy, kde vyhľadávajú, napádajú a ničia larvy. 

Biologická ochrana

Heterorhabditis bacteriophora – Entomopatogénne háďatká – prirodzený nepriateľ, všetko sú označenia pre jedno a to isté – Larvanem. Môže sa použiť na biologickú kontrolu lariev nosatcov a iných chrobákov v širokej škále plodín. Pôsobí tak, že larvy v inváznom štádiu sa v pôde aktívne pohybujú a čuchom vyhľadávajú hostiteľov. Do nich sa dostávajú tráviacim či dýchacím ústrojenstvom. Napadnuté larvy následne do 48 hodín zahynú . V uhynutých telách sa hlístice ďalej množia. Jedna samička produkuje asi 1 500 vajíčok, z nich sa potom vyliahnu larvy, ktoré následne opustia hostiteľa a vyhľadávajú nového, tým je zabezpečená dlhodobá ochrana.

CapsanemNa základe nových výskumov bolo zistené, že parazitické hlístice CAPSANEM Steinernema carpocapsae vo forme postreku na list rovnako účinne pôsobia aj na dospelé jedince. 

Na likvidáciu dospelých jedincov sa dá použiť insekticíd určený pre žravých a savých škodcov ako je Neemazal, Cicaví škodcovia, Novaferm Orion a pod.