Bzdocha – Heteroptera

Heteropteran

bzdocha na rastline

Bzdocha – Heteropteran je akýkoľvek člen radu hmyzu Heteroptera (niektorí ich nazývajú Hemiptera). Túto veľkú skupinu hmyzu, pozostávajúcu z viac ako 40 000 druhov spoznáte podľa dizajnu v tvare X na chrbte, ktorý tvoria krídla v pokoji.

Kombinácia vlastností – cmúľanie úst prispôsobených na prepichnutie a sanie rastlinných alebo živočíšnych tkanív a stvrdnutá guľa (spodná strana hlavy) – oddeľuje heteropterany od všetkých ostatných rádov hmyzu. Väčšina druhov Heteroptera je suchozemských, existuje ale aj niekoľko vodných druhov.

Niektoré druhy, ktoré sa živia rastlinnými šťavami, sú vážnymi škodcami pestovaných plodín. Iné druhy sú dravé a prospievajú ľuďom ničením rôznych škodcov. Heteropteráni, ktorí pôsobia ako nosiči chorôb- sú vyživovaní krvou zvierat od roztočov až po ľudí.

Heteropterani sú bežní domáci škodcovia a môžu pokaziť chuť niektorých druhov ovocia.

Bzdochy poškodzujú divoké aj domáce rastliny nasávaním šťavy alebo vstrekovaním tekutín zabíjajúcich tkanivá.

Vloženie zobáka alebo vajíčok do rastlinného tkaniva poškodzuje ochranné vrstvy a umožňuje baktériám a iným organizmom spôsobujúcim choroby infikovať rastlinu.

Heteropterans nie sú hlavnými prenášačmi vírusových ochorení rastlín. Niekoľko druhov (Piesmatidae) však môže prenášať vírusové ochorenia cukrovej repy a príbuzných plodín v Severnej Amerike a Európe.

Dravá bzdocha – Picromerus bidens

Dravá bzdocha – Picromerus bidens sa radí sa medzi užitočné organizmy. Je to hmyz rôznej veľkosti a zafarbenia, väčšinou nápadného splošteného tela, ktorý býva zvrchu krytý plocho skladanými polokrovkami. Pod krovkami je skrytý druhý pár priesvitných blanitých krídel. Na hlave vypuklé oči, odstávajúce mnohočlánkové tykadlá a ústne ústrojenstvo premenené na silný cuciak. Mladé vývojové štádium – nymfy sú podobné dosplecom, namiesto krídel majú vyvinuté iba lalôčkovité krídlové základy. V Európe ich žije okolo 800 druhov.

 

Bzdocha zeleninová – Nezara viridula

Bzdocha12-13 mm dlhé zavalité bzdochy s jasne zelenou farbou tela. Chrbtová časť tela je krytá zeleným hrudným štítom, zadná časť tela typickými polokrovkami.

Nymfy prvého a štvrtého vývojového štádia majú základné sfarbenie tmavohnedé až čierne. Od tretieho štádia s výraznými bielymi a oranžovými bodkami. Nymfy piateho štádia sú tmavo zelené s typickými čiernymi lemovanými červenými škvarnami na okrajoch článkoch zadnej časti tela. Príležitostný škoda révy vínnej, kde môže škodiť ako saním, tak aj znehodnocovaním hrozna pachom.

 

Bzdocha mramorovaná – Halyomomrpha halys

BzdochaDospeláci majú široké, ploché, cca 12-17mm dlhé telo. Pri vyrušení vylučujú typický prenikavý zápach. Telo je zvrchu ako nám aj jeho názov hovorí hnedomramorované.

Dospelci aj larvy poškodzujú hostiteľské rastliny saním. Na napadnutých listoch i plodoch sú po saní drobné nekrotické škrvny. Na plodoch sa tieto miesta neskôr prepadajú.

Tento druh má 5 larványch štádií. Prezimujúci dospelci po úžere a párení na jar kladú začiatkom júna vajíčka. Behom roka má podľa teploty v oblasti 1 až 6 generácií.

 

Biologická ochrana

Napriek tomu, že stále nie je vypracovaná 100% ekologická proti bzdochám, existuje zopár overenných produktov, ktoré vám budú slúžiť v boji proti nim :

  • SpintorPrírodný insekticídny prípravok s obsahom účinnej látky spinosad.
  • NeemAzal –  Rastlinný insekticíd proti žravým a savým škodcom. Účinná látka z tropickej rasliny Azadirachta indica.
  • Novaferm Orion: listové bakteriálne hnojivo, ktoré efektívne pôsobí proti savým a žravým škodcom. (Odporúča sa dvojnásobná dávka). Kombinovať môžete aj s Boroilom, účinok má ako zmáčadlo.
  • Effetto: Vyvoláva aktiváciu obranných mechanizmov rastlín proti škodcom: smútivky, strapky, molice, mravce, bzdochy, dvojkrídlovce, motýle, roztoče.