Pohľad na tento desný hmyz (Medvedík obyčajný – Krtonôžka) prechádzajúci sa po záhrade, zamrazí asi každého záhradkára. Ak stretnete medvedíka obýčajného v záhrade, je dosť možné, že už máte o problém postarané. Keď už dospelá samička medvedíka obyčajného nakládla vajíčka, je možné, že tento rok už z úrody veľa neostane. Larvy Medvedíka obyčajného sú večne hladné a páchajú pod zemou škody tým, že preštikávajú a požierajú korienky rastlín. Tie následne hynú a nám ostanú už len oči pre plač.
Medvedík obyčajný – ako ho spoznáte?
Z pôdy vychádzajú na povrch iba počas rozmnožovacieho obdobia a to od mája až do júna. Po spárení si samičky vyhrabávajú v pôde komôrku pre hniezdo 5-25 cm do hĺbky. Do jedného hniezda nakladú 200 až 400 vajíčok. Pri tejto činnosti samičky poobhrýzajú korene a spôsobia úhyn rastlín. V priebehu troch mesiacov si vytvoria viac hniezd.
Dospelý jedinec Medvedíka obyčajného – tiež známeho aj ako Krtonôžka obyčajná – sa vyskytuje v celej Európe. Dosahuje dĺžku tela okolo 5 – 7cm. Pri pohľade zhora je tmavohnedý, ale jeho brucho je sivohnedé. Valcovité telo je pokryté jemnými chĺpkami. Na hlave má veľké tykadlá.
Vytvrdené predné krídla sú krátke, no jeho zadné krídla sú prispôsobené na lietanie. Vidieť ale lietať medvedíka je skôr výnimočný jav, ako realita. Už len preto, že je to skôr nočný živočích.
Jeho trojuholníková hlava prispieva k ešte bizarnejšiemu pohľadu na toto monštrum z hmyzieho sveta. Jeho predné nohy sú silné a prispôsobené na hrabanie. Vajíčka sú biele, mierne sploštené a larvy sú svetložlté. Larvy prezimujú v pôde a to v hĺbke 0,5 až 2 m.
Larvy medvedíka obyčajného, alebo ak chcete krtonôžky obecnej sa po vyliahnutí živia humusom, no neskôr požierajú korene rastlín pod zemou. Napadnutá rastlina vädne a následne vysychá . Nymfy sa po prezimovaní dvakrát zvliekajú a dospievajú až v júni. Vajíčka kladú až v treťom roku ich života. Ich vývoj preto trvá až 2 roky. No za tú dobu stihnú napáchať mnoho škôd.
Problém nastáva, ak sa s nimi nič nerobí
Už pri jednoduchej matematike si viete spočítať, že ak tie stovky lariev dospejú a opäť nakladú vajíčka, pohroma je na svete. Práve preto je na Slovensku veľa oblastí, kde sú krtonôžky premnožené a ničia ľuďom úrodu zeleniny, drobného ovocia, trávniky a tiež okrasné rastliny.
Zo zeleniny spôsobuje škodu hlavne na mrkve, kapuste, uhorkách, tekvici, rajčiakoch a strukovinách. Najväčšie škody spôsobuje na mladých rastlinách a to v čase párenia a kladenia vajíčok.
Tieto hmyzie monštrá nepoznajú ploty, a tak sa šíria od suseda k susedovi. Čo je ale alarmujúce, je to, že v prírode síce majú relatívne mnoho prirodzených nepriateľov, ako sú vrany, sovy, škorce, piskore, mačky a krtov, avšak práve voči ich predátorom sa robí hon na čarodejnice.
Ľudia vyháňajú a častokrát zabíjajú krtov, pretože im podrývajú rastliny a ničia ich krásne trávniky. Strieľajú škorce, pretože im kradnú ovocie. Z mne neznámeho dôvodu sypú otravy pre dravce, ako sú orly, sokoly a sovy a v podstate im vadí už všetko, čo im lezie v záhrade.
Problém ale je, že každý tvor ma v tomto krehkom ekosystéme svoje miesto. Ak vytrhneme z tohto systému čo i len jeden článok, nastáva premnoženie určitého tvora. V tomto prípade medvedíka.
Medvedíky sú citlivé na chlad a potrebujú mať k dispozícii prístup k spodnej vode počas celého roka. Vzhľadom na extrémne teplé zimy jeho vymrznutie určite nehrozí.
Medvedík obyčajný – aký biologický postrek môžeme použiť?
Kde nie sú prirodzení nepriatelia pomôže už len chémia. To si povedia záhradkári a tiež chatári a sypú a lejú do pôdy všetko, čo im príde pod ruky. Ďalšia rana pre už tak krehký a zničený ekosystém. Na Slovensku neexistuje registrovaná 100% účinná chemická látka proti tomuto pôdnemu škodcovi a tie, ktoré sú dostupné na trhu majú malú účinnosť a spôsobujú akurát kolaps pôdneho ekosystému, tak ako aj ďalšie chemické látky pridávané do pôdy.
Existuje ale biologické riešenie vo forme parazitických hlístic – Steinernema carpocapsae, ktoré tieto hmyzie monštrá dokážu zničiť. Aplikáciu je potrebné urobiť na jar alebo na jeseň. Tieto hlístice napádajú larvy medvedíka a ďalej sa množia v ich tele. Tiež vylučujú určité baktérie, ktoré sa dostávajú do tkaniva hostiteľa a ten zahynie už v priebehu pár dní. Na ľudí a ani domáce zvieratá nemajú žiaden vplyv a z pôdy sa postupne vytratia.
Hlístice – Steinernema carpocapsae zničia v pôde aj ďalších škodcov. Ich záber je naozaj široký a takto vám vyčistia pôdu od pôdnych škodcov. Potom už je len na vás, či v záhrade dokážete nanovo vybudovať stabilný ekosystém. Na našich stránkach píšem rady a postrehy o ekologickom pestovaní z vlastných skúseností a tiež zo skúseností iných ľudí, ktorí sa rozhodli ísť inou cestou, a to cestou trvalo udržateľného hospodárstva. Je len na vás, akou cestou sa rozhodnete ísť a čo pre vás vaša záhradka predstavuje. Hlístice kúpite u nás v e shope pod názvom Capsanem.