Dlhé korene burín prenikajú hlboko do podložia pôdy. Tú potom prevzdušňujú, čím umožňujú ostatným rastlinám s menej silnými koreňmi prenikať ľahšie a do väčších hĺbok za vodou a živinami. Tiež vyťahujú spodnú vodu vyššie.
Burina je dobrý budovateľ kvalitnej pôdy
Buriny zhromažďujú hlavne tie živiny, ktoré chýbajú pôde, na ktorej rastú, preto podľa nich môžeme ľahko zistiť o aký typ pôdy sa jedná a čo jej chýba, alebo aké látky v pôde sú prebytočné.
Mnoho burín dokáže až zázračne skvalitniť pôdu
- Štiav a skorocel rastie hlavne na kyslých pôdach a sú bohaté na zásadotvorné minerály, ako vápnik a horčík.
- Papradie rastie na pôdach chudobných na fosfor, ale pritom sama je bohatá na túto látku.
- Praslička roľná naznačuje piesčitú, štrkovitú jemne kyslú pôdu s vysokou spodnou vodou. Obsahuje vysoké percento oxidu kremičitého, ktorý obmedzuje hubové ochorenia.
- Púpava vyťahuje z veľkých hĺbok vápnik a ďalšie nerastné látky a prevzdušňuje pôdu svojím mohutným koreňovým systémom. V podstate ju nájdeme hlavne na zhutnených tvrdých pôdach
- Na tvrdých, zhutnených pôdach rastie aj pýr, rumanček, horčica, ľuľok a pupenec.
Na vápenatých pôdach nájdeme žeruchu a nevädzu
- Vlčí bôb je tiež zdrojom väčšieho množstva vápnika. Drobí pôdu. Jeho korene prenikajú do veľkej hĺbky a je hlavne všade tam, kde je málo úrodná pôda.
- Žihľava rastie na pôde, kde sa nachádza mnoho dusíka a pôda je prehnojená a prevzdušnená. Tiež tam nájdeme iskerník, skorocel, lastovičník, láskavec a slez.
- Lucerna v sebe akumuluje dusík až z hĺbky 10 metrov a viac. Tiež je bohatá na železo.
- Divé jahody svedčia o zakyslenej pôde.
- Zlatobyľ, ľubovník a pyštek rastie na piesčitých pôdach.
- Ďatelina lúčna prezrádza nedostatok draslíka v pôde a naopak palina, zemedym, slanobyľ a vratič indikujú dostatok draslíku v pôde.
- Pohánka zhromažďuje vápnik a odstraňuje soľ z pôdy.
- Pastierska kapsička odstraňuje soľ z pôdy a je bohatá na nerastné látky.
- Láskavec ohnutý vyťahuje živiny z podložia a obsahuje veľa železa.
- Mydlica lekárska je bohatá na saponín a jej odumreté rozložené časti, vytvárajú ideálne prostredie pre ďalšie rastliny.
Platí to najmä vtedy, keď burina siaha veľmi hlboko a rozruší podložie a tým umožní koreňom zeleniny prijímať živiny z väčšieho objemu pôdy ako bežne. - Buriny s dlhými koreňmi často vynášajú na povrch prvky spopod tvrdej vrstvy pôdy, ku ktorým by sa korene zeleniny inak nedostali.
- Ich vysoký obsah nerastných látok je ďalším dôvodom na to, aby sa dávali do kompostu, alebo ich zapracujeme do pôdy.
- Pôda s väčším výskytom snehu sa po jeho roztopení nasýti dusíkom, fosforom a ďalšími minerálmi.
komentárov
velmi užitočne rady,lenže kolký poznaju menovane buriny po nazve,ak by bol obrázok,to by bolo super
a ako je to s purlakou?
Ďakujeme za postreh, vytvoríme článok s fotkami. Užitočná je aplikácia PlantSnap. Stačí rastlinu odfotiť a aplikácia zobrazí názov rastliny. Pomocou nej viete identifikovať všetky rastliny v záhrade.