Trocha neporiadku v záhrade = záchrana pre živočíchy

V každej záhrade zostanú rastlinné zvyšky, ktoré sa ťažšie kompostujú, napríklad odrezky zo živého plota, hrubšie konáre, alebo aj pne. Nezbavujte sa tohto materiálu, využite ho a prilákajte do záhrady zlatoočky, lienky, pestrice, ježe a vtáky. Pomôžu vám v boji proti slimákom, voškám a húseniciam. Postačí im aj malý kútik za kompostom, ak tam ponecháte prirodzené prostredie.

Ježko skonzumuje veľa hmyzu a práve preto je v ekosystéme užitočný. Svojim apetitom a vychádzkami v noci dokáže záhradu vyčistiť od mnohých škodcov. Konzumuje najmä húsenice, hmyz, dážďovky a slimáky. Niekedy aj vajíčka vtákov, jašterice, ale aj samotné hady, hlodavce, či zdochliny a plody rastlín. Denne spotrebuje 150 až 200 g potravy.

Jež bledý je veľmi odolný proti živočíšnym jedom, môže jesť aj jedovatý hmyz, nemá problémy so žihadlami včiel, ôs a čiastočne je imúnny aj proti hadiemu jedu. Konzumuje tiež ovocie a nepohrdne ani potravou určenou pre našich domácich miláčikov.

 

Larva lienky požiera vošky

Lienky na jeseň vyhľadávajú ochranu v drevených prasklinách či lístí. Dospelé jedince i larvy sú nenásytní likvidátori vošiek. Niektoré druhy sa živia červcami a roztočcami. Každý druh sa špecializuje na iný druh koristi.

Lienky často zamedzujú väčšiemu premnoženiu škodcov. V záhradách a sadoch pomáhajú hlavne udržať vošky pod prahom väčšej škodlivosti. Žiaľ, väčšina záhradníkov už pri prvom výskyte vošiek siahne po chemickom ošetrení a zničí ich vajíčka a larvy. Keďže vyliahnutie larvy z vajíčka trvá viac ako týždeň, je potrebné už pri prvom výskyte biologicky zasiahnuť.

Mŕtve drevo a kopa kamenia

V odumretom dreve, medzi kameňmi a lístím žije veľa druhov dravého hmyzu. Bystrušky cez deň zaliezajú do tmavých škár medzi drevom a kamením a v noci sa vydávajú na lov slizniakov, červov a iných živočíchov.

Oplodnené pestrice prezimujú v konároch, lístí, v škárách múrov a iných drobných otvoroch. Zjari potom kladú vajíčka do kolónií vošiek, ktorými sa živia ich larvy.

 

jašterica múrováV kôpke raždia sa ukrývajú ropuchy či jašterice a prezimujú v nej tiež ježkovia. Všetci sa živia hmyzom, slizniakmi a pavúkmi. Na podobných miestach hniezdia oriešky a sláviky červienky. V kope kamenia sa rada uvelebí jašterička a v lete keď na ňu svieti slnko, si po nej rada aj pobehá. Kopu rozlične rozlične veľkých kameňov navyše môžete ako stavebný prvok začleniť do skalky alebo breh jazierka.

 

Na malom kúsku záhrady nechajte rásť pŕhľavu. Poskytuje potravu motýlím larvám a v jej hustom poraste sa rada zahniezdi penica. Ak nemáte dostatok miesta na prirodzený kútik, môžete pre hmyz ľahko vyrobiť hotel, ktorý postavíte na slnečné chránené miesto.

Inšpirácia z knihy : Krásna nenáročná záhrada, 2006