Mravce v záhrade. Mravcovité (Formicidae) rody z tejto čeľade sa nazývajú mravce. Ich veľkosť je niekoľko milimetrov až niekoľko centimetrov. O mravcoch je známe, že sú sociálny hmyz a žijú v obydliach, ktoré nazývame mraveniská.
Mravce a človek
V našich zemepisných šírkach má zastúpenie Mravec faraónsky (Monomorium pharaonis) s charakteristickým červeným sfarbením. Považujeme ho za škodcu. Jeho potravou sú vaše potraviny.
Mravec hôrny alebo Mravec lesný (Formica rufa). Ich robotnice sú dvojfarbené, červené a tmavohnedé. Vynikajúcou správou je, že ich potravou sú vošky, ale i hmyz a pavúky. Je využívaný v boji proti škodcom.
Mravec obyčajný (Lasius niger) je klasický čierny mravec. Je najčastejšie sa vyskytujúcim mravcom v ľudských obydliach. Je často prítomný tam, kde sa nachádzajú aj vošky.
Rod Myrmica natrafíte naň v záhradách. Je to práve ten druh, ktorý vás môže opakovane poštípať.
Mravce vo vašej záhradke
Začali ste si všímať zvýšený výskyt mravcov vo vašej záhrade? Cítite, že boj s nimi nebude ľahký. Avšak ich prítomnosť v záhrade je celkom normálna. Dôvodom ich prítomnosti je potrava a možnosť ubytovania, ktorú im poskytujete zadarmo.
Výhody mravcov, ktoré niekedy prehliadame
Sú potrebné pre vašu záhradu, zásobujú rastlinky a privádzajú im živiny. Tak isto pôdu jemne prevzdušňujú. Cestičky, ktoré si vytvárajú pod zemou zabezpečujú prúdenie vzduchu a vody v zemi.
Prírodný boj s mravcami
Či už s mravcami bojujete v dome alebo v záhrade či na záhradnej cestičke, poďte na to prírodnou cestou.
Ak zo svojich rastliniek odstránite savý hmyz ako sú napr.vošky, tak mravce by mali odísť aj sami. Keď zmizne zdroj potravy, tak zmiznú aj oni.
- Pozitívna je aj prítomnosť lienky bodkovanej, ktorá sa živý nežiadúcim hmyzom. Pomôže vám v boji proti voškám aj mravcom. Hlavne, keď sa vyskytujú vo väčšom množstve.
- Čo môže byť pre mravce nepríjemné?
- Z prírodných rastlín je pre ne nanajvýš nepríjemná vôňa škorice, šalvie, bazalky, klinčekov či mäty piepornej.
- Z produktov, ktoré sú dostupné na našom e-shope to sú:
- Chemstop ecofix- užitočný aj pre včelárov – ako lep na včelárske podstavce proti mravcom
- Loxiran sprej proti mravcom
- Loxiran – S prípravok proti mravcom
- Loxiran mravčí bufet
- Lepové pásy na kmene stromov – Loxiran je insekticíd obsahujúci prírodny pyrethrín – Chrysanthemum cinerariaefolium, pochádzajúci z chryzantém.
- Righello – Symbiotický účinok pôdnych baktérií a mykorízy indukuje v rastline ochranné mechanizmy proti nepriaznivým vplyvom prostredia, proti škodcom ako sú drôtovce, kukuričiar, motýle, medvedíky obyčajné (krtonožky), chrústy, smútivky, strapky, molice, mravce..
Ak mravce vyslovene nechcete ničiť, použite Entonem – Steinernema feltiae. Hlístice Steinernema feltiae mravce vyženú na iné miesto. Je to ekologické a hlístice vám aj vyčistia pôdu od ostatných pôdnych škodcov. Pri tejto variante je potrebné pôdu zavlažovať.
Zaujímavosti o mravcoch
- Sú efektívni pracovníci.
- Predátori ostatných druhov hmyzu a taktiež aj ich vajíčok.
- Na celom svete je viac ako 12 000 druhov.
- Sú prítomné všade, ale na Antarktíde by ste ich hľadali márne.
- Nemajú uši ani oči.
- Posielajú chemické signály (feromóny), ktoré vypúšťajú telom a posielajú tým odkaz ostatným mravcom.
- Dokážu vziať na pleciach 50-násobok svojej vlastnej váhy.
- Majú dva žalúdky – Jeden pre ich vlatnú potrebu. Druhý obsahuje jedlo, o ktoré sa delia s ostatnými členmi mraveniska.