Ríbezle a egreše – choroby a škodcovia
Egreše sa radia medzi prispôsobivé, menej náročné ovocné kríky. Pestujú sa od nížin cez pohoria až po horské oblasti. Nevyhovujú im uzavreté polohy s častým výskytom hmly, nakoľko môžu namŕzať kvety i plody, čím sa zvyšuje náchylnosť na múčnatku. Najvhodnejšie sú stredne vysoké polohy s priemernou teplotou 9°C, so zrážkami 650mm. Vyhovujú im stredne ťažké hlinité, vlhké pôdy s dostatočným humusom. Egreš sa vysádza na jeseň, nakoľko jarná výsadba je problematická, keďže veľmi skoro kvitne. Je citlivý na nedostatok horčíku a fosforu. Nedostatok vápniku v pôde zase podporuje rozvoj múčnatky.
Ríbezle sa delia na červené, biele a čierne. Výber stanovišťa je podobný ako u egrešov. Rozdiel vo výsadbe spočíva v tom, že červené a biele ríbezle majú radi vzdušné, hlinitopiesočnaté až piesočno-hlinité pôdy s pH 5,5-6,5. Čierne ríbezle sa vysádzajú v nižších polohách do 350m. Pri nevhodnej výžive a nevhodnom stanovišti sa značne šíri pleseň šedá.
Ríbezle a egreše – choroby
Antraknóza ríbezle – Drepanopeziza ribis
Hrdza ríbezľová – Cronartium ribicola
Americká múčnatka egreša
Botrytída (pleseň sivá)
Ríbezle a egreše škodcovia
Roztočec ríbezľový – Bryobia ribis
Vajíčka červenej okrúhlej farby prezimujú na hostiteľskej rastline. Larvy ktoré sa liahnu v marci a v apríli cicajú na hornej strane listov. Dospelé jedince majú elipsovitý tvar a merajú približne 0,7 mm. Sú zelenej až hnedosivej farby, na jar sú karmínovočervené. Dospelé jedince sa zdržiavajú na kôre, kde pozorovať zvlečené pokožky. Pri silnom napadnutí listy žltnú, deformujú sa a môžu opadávať.
Vlnovník ríbezľový – Cecidophyopsis ribis
Voška ríbezľová – Cryptomyzus ribis
Podobník tipuľovitý – Synanthedon tipuliformis
Imága sa liahnu od konca mája a nálet môže trvať až do augusta. Vajíčka sú oválne, žltkasté. Jedna samička nakladie asi 60 vajíčok, z ktorých sa za 10 dní vyliahnu larvy. Tie sa vžierajú do prútov v ktorých vyžierajú v dreni chodby. V dôsledku poškodenia vädnú na konárikoch listy a neskôr celé konáriky usychajú. Včasné poškodenie sa môže prejaviť niekedy aj skôr, vtedy napadnuté konáriky nevyrašia.
Voška egrešová – Aphis grossulariae
Piliarka egrešová – Hoplocampa chrysorrhoea
Byľomor ríbezľový – Dasineura tetensi
Larvy byľomora spôsobujú deformácie mladých listov. Škodca máva za rok 3 – 4 generácie. Najčastejšie napáda čierne ríbezle.