Vijačka kukuričná – hlavný extrémny škodca kukurice Vijačka kukuričná – Ostrinianubilalis atakuje viac ako 100 rôznych záhradných rastlín, vrátane papriky, fazule, zemiakov, paradajok, jabĺk a iných druhov zeleniny a ovocia.

Vijačka kukuričná – ako ju identifikovať a zakročiť biologicky?

Naučte sa, ako identifikovať tohto škodcu a zbaviť sa ho organickým šetrným spôsobom, povoleným v ekologickom poľnohospodárstve.

Poškodenie kukurice spôsobujú mladé larvy, ktoré žujú listy a strapce. Neskôr napádajú všetky časti stoniek a stebiel klasu, ktorý vedie k poklesu vitality rastlín, zlomených stebiel a zlého vývoja stoniek. Klasy v miestach napadnutia začínajú plesnivieť. Ostatné plodiny sú poškodené primárne tunelovaním stoniek a strukov.

Na rozdiel od mory bavlníkovej nezostávajú len v semennej časti. Tieto napadnuté klasy bývajú neskôr napadnuté fuzáriou a začínajú sa lámať. Priame straty bývajú na úrovni 10 až 30 %. Napadnuté plody papriky sú totálne znehodnotené ďalším výskytom hubových a bakteriálnych chorôb.

Víjačka kukuričná je extrémne deštruktívna. Mäsovo sfarbené 2,5 cm húsenice s červenkastou alebo tmavohnedou hlavou a niekoľkými odlišnými miestami v hornej časti každého brušného krúžku alebo segmentu. Dospelý jedinec je nočný žltohnedý sfarbený motýľ s rozpätím krídel 2,5 až 3 cm a s tmavými vlnitými kapsami naprieč svojich krídel.

Vijačka kukuričná – aký je jej životný cyklus?

Larvy prezimujú ukryté v kukuričnom strnisku alebo iných častiach rastlín, na ktorých sa predtým živili. Na jar sa zakuklí podľa oblasti od polovice mája až do polovice júna.

Dospelé samice môžu klásť až 500 vajec v priebehu svojho krátkeho života. Za ideálnych podmienok sú tieto vajcia prvej generácie vyliahnuté počas 3-7 dní. Drobné húsenice začnú s požerom hostiteľských rastlín a dokončia svoj vývoj do 3-4 týždňov a nastáva párenie, kedy samice začnú klásť vajíčka. Nakladú ich do skupín po 10 až 40 kusov, väčšinou na spodnú stranu listu.

Prvé larválne štádium žije na povrchu listov a húsenice druhého larválneho štádia sa zahryzávajú hlboko do vnútra stonky kukurice. Spočiatku smerujú smerom hore a neskôr dole rastlinou, kde sa neskôr zakuklia.

Produkujú 2 generácie za rok v závislosti od klímy. V teplejších oblastiach Európy majú až 3 generácie za rok. Húsenice druhého larválneho štádia sa kuklia v júli, až v auguste a liahnu sa koncom júla a v priebehu augusta.

Poznámka: Húsenice druhej generácie sú považované pre kukuricu za najškodlivejšie.

Biologická ochrana pred vijačkou kukuričnou

  • Ponechajte čo najnižšie strnisko a rozdrvte zvyšné stonky kukurice, nakoľko zakuklené larvy v stonkách prežijú zimu až do -25 ° C.
  • V prípade silného zamorenia ešte tieto kúsky zrotavátorujte.
  • Pred sejbou použite pôdne hnojivo NovaFerm VIVA, ktoré ma vplyv na pôdnych škodcov a zvyšuje celkovú odolnosť rastlín.
  • Použite Feromónové lepače, aby ste včas zaznamenali nálety vijačky.
  • Sledujte signalizáciu na našej stránke, v kategórii SIGNALIZÁCIA, alebo na stránke UKSUP-u.
  • Pri prvom nálete, použite osy Trichogramma. Tie zničia vajíčka vijačky kukuričnej. Pri väčšej ploche môžete použiť aj leteckú aplikáciu.
  • Podporujte užitočný hmyz, ako sú napríklad lienky a larvy zlatoočky, ktoré spotrebujú veľké množstvo vajíčok vijačky kukuričnej a naopak, nepoužívajte chemické insekticídy, nakoľko tým zničíte užitočný hmyz a dôjde k premnoženiu ostatného savého hmyzu, ako sú vošky a roztoče.

Počas vegetačného obdobia