Pavúky – na Slovensku žije vyše 900 druhov pavúkov

Žiadny z nich nie je nebezpečný pre človeka. Najznámejšie pavúky sú KrižiaciAraneidae, s nápadným sfarbením a pruhovaním, ktoré spriadajú veľké a pevné siete zachytené na koloch.

Križiaci – Araneidae

PlachtárkyLinyphiidae sú malé, často sa vyskytujúci pavúky, ktoré na svojich sieťach prichytených všade vo vegetácii, visia dolu hlavou a čakajú na svoju korisť

Plachtárky – pavúky druhu Linyphiidae

PradiarkyTheridiidae sú malé a stredné pavúky, pripomínajúce križiaky, stavajúce si trojrozmerné siete blízko pri zemi

Pradiarky – pavúky rodu Theridiidae
Pradiarky – pavúky rodu Theridiidae

KútnikovitéAgelenidae sú veľké, až stredne veľké pavúky s hustým ochlpením, mramorovanou kresbou a dlhými nohami. Tkajú si veľké siete s rúrkou, do ktorej sa ukryjú.

V domácnostiach, a to hlavne v pivniciach stretneme bežný druh Tegenaria domestica. V dutinách stromov a skál stretneme hrdzavo sfarbenú a veľkú Tegenaria ferruginea. Na okrajoch lesov je rozšírená Agelena labyrithica, ktorá si na nízkej vegetácii utká až poldruhametrovú sieť s nápadným lievikovitým úkrytom.

Kutnikovité pavúky druhu Agelenidae

StrehúňovitéLycosidae sú veľkí hnedočierne pavúky, ktoré voľne pobehujú po zemi a pôde, pričom samičky nosia na zadočku vajíčka. Neskôr nosia na chrbte vyliahnuté mláďatá. Tieto pavúky majú 8 očí v troch radoch. No aj napriek tomu nie su schopné vnímať dostatočne obrysy. Reagujú však bleskovo na každý pohyb.

Strehúńovité pavúky rodu Lycosidae

SkákavkovitéSalticidae nájdeme na vyhriatej pôde, stenách budov a kmeňoch stromov. Sú to malé, ale robustné pavúky so silnými a krátkymi nohami. Tento druh siete nestavia. Pohybuje sa prudkými skokmi a trhavým behom.

Skákavkovité pavúky druhu Salticidae

BežníkovitéThomisidae nájdeme v kvetoch, alebo na kôre stromov, kde čakajú na svoju korisť. Podobajú sa skôr malým krabom. Koristi sa zmocňujú prudkým skokom.

Bežníkovité pavúky druhu – Thomisidae

Existujú u nás ešte ďalšie desiatky druhov pavúkov. Ich spôsob života je zaujímavý. Samičky nakladú 100 až 1000 vajíčok a tie zamotajú do kokónu. Ten nosia so sebou, alebo ho strážia. Mláďatá sa podobajú dospelým pavúkom. Neskôr sa niekoľkokrát zvliekajú. V krajine sa dosť často premiestňujú vetrom. Dospelé pavúky žijú 1 – 2 roky.

Pavúky – prečo ich ochraňovať?

V podstate sa pavúkov, tak ako hadov bojí každý. Niekto viac, iný menej. Niekto z nich má fóbiu, iný ich chová doma v teráriu. No napriek tomu, majú pevne miesto v prírode a bez nich by sa celý krehký život hmyzu doslova zrútil. Práve oni udržujú rovnováhu vo svete hmyzu. Ich význam tkvie v tom, že sú to dravce, ktoré udržiavajú v prírode poriadok.

Aj keď sa pavúk nešpecializuje na určitý druh koristi a zožerie všetko, čo mu pristane v sieti je v našej záhrade užitočný. Živí sa predovšetkým muchami, voškami, kobylkami, plošticami, húsenicami, motýľmi, roztočmi a ďalším hmyzom.

Bežníkovité druhy z rodu XisticusPhilodromus, podobne ako niektoré pavúky z rodu Strehúňovitých požierajú nosániky, vošky, ploštice, húsenice a dokonca aj dospelé obaľovače.

Skákavé pavúky v ovocných sadoch požierajú húsenice obaľovačov.

Pavúky tak dokážu zničiť veľké množstvo škodlivého hmyzu. Križiak so svojou sieťou dokáže vychytať viac ako 1000 okrídlených vošiek. Tiež pavúky slúžia ako potrava pre iných prospešných dravcov ako samotárske osy, murárky, hrabavky, žaby, vtáky a jašterice.

Ochrana pavúkov

Tiež, ako u ostaných predátoroch platí, nepoužívať chemické postreky v záhrade. Hlavne nepoužívajte postreky obsahujúce akaricídy. Pozor! Neškodne vyzerajúci postrek v modrej krabičke, ktorý záhradkári tak radi používajú a ktorý sa predáva pod názvom Predjarný postrek obsahuje akaricídy, pričom s ich pomocou na jar zničíte všetky prezimujúce lienky, pavúky, zlatoočká a všetky užitočné organizmy zimujúce v kôre vašich stromov.

S biologickou ochranou dokážete bojovať proti škodcom a chorobám a získať zdravú potravu bez chemických pesticídov

Ako predjarný postrek použite biologické postreky na báze medi a olejov s pridaním látok, ako bór, železo a zínok. Kocide 2000 +Prev B2,  Cuprotonic + Prev B2, alebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočom, hálkovcom a vlnovníkovcom  použite dravého roztoča Typhlodromus pyri.

Neskôr v sezóne používajte preventívne proti chorobám postreky na báze sýry, medi,prírodných olejov, húb a baktérií. Prev B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chytopron, Fielder alebo ďalšie ekologické postreky, ktoré nájdete v našom eshope.

Proti savým a žravým škodcom použite NeemAzal, Prev B2, Wetcit alebo proti piliarke Quassia amara. Proti húseniciam Lepinox plus.

S biologickými postrekmi zaobchádzajte opatrne. Neprekračujte dávkovanie a nepoužívajte postreky v silnom vetre a počas dňa. Postrekujte skoro ráno alebo pri západe slnka. Nikdy nestriekajte kvitúce stromy za slnečného dňa. Proti chorobám postrekujeme ihneď po väčšom daždi alebo keď spadne viac ako 20 – 30 mm zrážok. Snažíme sa chorobám predchádzať a ošetrovať rastliny preventívne, ešte pred vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmie prevyšovať 25 °C.